کد خبر: 123
تاریخ انتشار:
1398/07/14
25  بازدید

رشد کسب و کارهای دیجیتال در آفریقا

ترجمه مقاله The Rapid Growth of Digital Business in Africa

 

آخرین شرکت فناوری که در بورس نیویورک قرار دارد از سلیکون ولی نیست، بلکه از آفریقاست. جومیا (Jumia) یک پلتفرم تجارت الکترونیک است که با بیش از 4 میلیون مشتری در 14 کشور آفریقایی، شاهد جهش 70 درصدی در اولین روز خود در تاریخ 12 آوریل بود. در این شرکت نزدیک به 2 میلیون دلار سرمایه گذاری شد و موقعیت خود را به عنوان اولین یونیکورن فناوری آفریقا تحکیم کرد.

نمونه موفق جومیا در بورس نیویورک یک یادآور به موقع از دیجیتال سازی سریع آفریقاست – روندی که از دید بسیاری از سرمایه گذاران جهانی و مدیران اجرایی پنهان شده است. آفریقا در حال حاضر ۱۲۲ میلیون کاربر فعال خدمات مالی دارد، که بیش از نیمی از کل جهان را در بر می گیرد.

پیش بینی می شود که تعداد این ارتباطات از ۳۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به ۶۳۶ میلیون در سال ۲۰۲۲ – یعنی دو برابر عدد پیش‌بینی‌شده در آمریکای شمالی افزایش یابد. طی همین دوره، انتظار می‌رود ترافیک داده‌های موبایلی در سراسر آفریقا ۷ برابر شود.

در کتاب جدید ما، "انقلاب تجاری آفریقا : چگونه در بازار بزرگ رشد جهان به موفقیت برسیم؟" ما دیجیتالی شدن آفریقا را مورد توجه قرار میدهیم و نشان میدهیم که چگونه سرمایه گذاران و کارآفرینان از سراسر جهان می‌توانند بخشی از آن باشند. ما با بسیاری از پیشگامان در خط مقدم انقلاب دیجیتال، از جمله مدیرعامل جومیا، ساشا پویگنونک- Sacha Poignonnec مصاحبه کردیم.

یک پیام پر واضح ‌است که فن‌آوری‌های دیجیتال به شرکت‌های پیشرو اجازه می‌دهند تا از چالش‌های آفریقا به عنوان فرصتی برای نوآوری و پرداختن به خواسته‌های برآورده نشده بهره برداری کنند. ما تخمین می‌زنیم که مصرف شخصی در آفریقا از ۸۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ به ۱.۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ - به میزان قابل‌توجهی بیشتر از هند- افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۲.۱ تریلیون دلار برسد. با این وجود، مردم افریقا هنوز به شدت محروم هستند : در هر فروشگاه رسمی خرده‌فروشی در آفریقا شصت هزار نفر وجود دارد که در مقایسه با چهارصد نفر در هر مغازه ای در آمریکا است.

با محاسبات جومیا، فروش آنلاین در حال حاضر کم‌تر از ۱% کل خرده‌فروشی در آفریقا است (در مقایسه با ۲۴ % درصد در چین). همانطور که پویگنونک به ما گفت "دیدگاه من این است که خرده فروشی در آفریقا خیلی سریع حرکت میکند. تجارت الکترونیکی ممکن است به ۱۵ درصد کل خرده‌فروشی در طی ده سال آینده برسد، و سپس فراتر از آن خواهد رفت."

کارآفرینان دیگری وجود دارند که به کمک تکنولوژی خلاءهای موجود در بازارهای آفریقا را حل می کنند. یکی از آنها میشل الگبی (Mitchell Elegbe) مدیرعامل استارت آپ Interswitch است. او به ما گفت که چگونه در سال ۲۰۰۲، افرادی را مشاهده کرده است که مقدار زیادی پول را برای پرداخت همه چیز از خرید مواد غذایی گرفته تا مکالمه تلفنی بصورت نقد و قبض پرداخت میکردند. امروزه، مشتریان نیجریه ای و کسب و کارها بیش از ۳۰۰ میلیون تراکنش دیجیتال را در عرض یک ماه از طریق یک مجموعه از کانال‌های Interswitch  فعال می‌سازند. Interswitch نیز در حال برنامه ریزی یک لیست جهانی است - که می‌تواند شرکت را به اندازه ۱ میلیارد دلار ارزشمند کند، که آن را تک‌شاخ بعدی آفریقا می‌سازد.

 

ما معتقدیم که فضا و نیاز به نوآوری‌های دیجیتالی در آفریقا در بسیاری از بخش‌ها وجود دارد. آموزش عالی را در نظر بگیرید، که میزان ثبت‌نام آفریقا نیمی از میزان ثبت‌نام در هند است. یک نوآوری تکنولوژی محور برای برطرف کردن این فاصله نوآوری در دو دانشگاه موریس و رواندا دانشجویانی را که تحصیل خود را با استفاده از فناوری، آموزش همتا به همتا و دوره کارآموزی چهار ماهه با شرکت های شریک، توانمند می سازد.

 

بنیانگذاری به نام فرد سوانیکر (Fred Swaniker) ایجاد یک مدل کسب و کار برای آموزش عالی از ابتدا را آغاز کرد. او به ما گفت: " دانشگاه ما استعداد تولید می‌کند که با دانشجویان هاروارد و استنفورد رقابت می‌کند. اما ما این کار را با استفاده از با یک دهم تا یک دوازدهم هزینه انجام می‌دهیم." ALU به تازگی یکی از ۵۰ شرکت نوآور در جهان نامگذاری شده‌ است.

ما معتقدیم که زمان شروع، مقیاس و تکرار چنین نوآوری هایی است – اما وانمود نمی کنیم که آسان باشد. علی رغم موفقیت جذب سرمایه جومیا، سرمایه‌گذاری خیلی بیشتر در بخش فن‌آوری آفریقا نیاز است. این روند در مسیر درست قرار دارد : با یک فرضیه، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فن‌آوری آفریقا به میزان ۱.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت، دو برابر سال قبل. با این حال هنوز بخشی از آن در مناطق دیگر است. برای مثال در جنوب شرقی آسیا، شرکت‌های تازه‌تاسیس تکنولوژی بیش از ۱۰ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۸ جذب کرده‌اند.

با توجه به کمبود آموزش آفریقا، کمبود استعدادهای دیجیتال می‌تواند مانع بعدی رشد شرکت‌های فن‌آوری شود. که آن نیازمند رویکردی نوآورانه مانند آنچه که توسط استارت آپ سریعی به نام آندلا (Andela) اتخاذ می شود، است. این گروه مهندسان نرم افزار آفریقایی، کارمندان و آموزش های آنها را در دانشگاه های خود در نیجریه، کنیا و اوگاندا به کار میگیرند و سپس آنها را به عنوان "تیم های توزیع" تمام وقت برای شرکت ها در سراسر آفریقا و جهان استخدام میکنند. Andela در طول چهار سال گذشته ۱۲۰۰ توسعه دهنده آفریقایی را استخدام کرده و خدمات خود را به ۲۰۰ شرکت در سراسر جهان عرضه کرده‌است. همچنین این شرکت به سمت تک شاخ شدن پیش میرود: تا الان 700 میلیون دلار ارزش دارد.

شرکت‌های فن‌آوری در آفریقا باید برخی از چالش‌های زیر بنایی را هدایت کنند - از جمله این واقعیت که داده‌های اینترنتی در آفریقا همچنان کندتر و گران‌تر از دیگر قاره‌ها است. اگرچه رشد در حال افزایش است، اما دو سوم آفریقایی‌ها هنوز هم به طور کلی فاقد دسترسی به اینترنت هستند.

با این حال، حتی در این عرصه، برخی از شرکت‌ها با چالش هایی به عنوان فرصت‌ مواجه می‌شوند. کارآفرین زیمباوه ای استریو ماسیاوا (Strive Masiyawa) مقررات پیچیده ای را برای رشد شرکت خود، تله کام مایع، به بزرگ ترین زیرساخت پهنای باند و خدمات داده آفریقا با بیش از سی هزار مایل فیبر در میان دوازده کشور، هدایت کرده است. لون (Loon) شرکت خواهر شرکت گوگل، فراتر از فیبر می رود: آن در حال ساخت شبکه ای از بالن های بلند پرواز است که مردم را در مناطق روستایی کنیا به اینترنت متصل میکند.

ما معتقدیم که واقعا آسمان برای دیجیتالی کردن آفریقا محدود نیست. کارآفرینان، تجار و سرمایه گذاران از این فرصت استفاده می‌کنند تا چیزی جدید بسازند و زندگی مردم را تغییر دهند.


اخبار مرتبط

اولین نفری باشید که نظر خود را با ما در میان میگذارید.

ارسال نظر

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید. کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر خود را ثبت نمایید. نقد شما پس از تایید در سایت نمایش داده خواهد شد.

نام
شماره موبایل  
آدرس الکترونیک  
متن نظر
کلمه امنیتی
Captcha
تکرار کلمه امنیتی